Provazy a vše o nich je poměrně obšírné téma, na které existuje spousta různých úhlů pohledů a pojetí. Ať už jde o pojetí vlastního způsobu bondáže, stylu, účelu přes samotnou filozofii vázání, fetiše k materiálu či libovolné preferenci těch, co se vázáním baví. V následujících řádcích se pokusím, zejména začínajícím, usnadnit orientaci v samotných typech provazů i jejich využití.
Délky provazů
Začínám netradičně od nejjednodušší problematiky a to jsou používané délky provazů, protože materiály a způsoby využití budou trochu složitější. Co se týká délek provazů Japonská bondáž (shibari/kinbaku, a některé prvky hojojutsu) pracuje se stejnou délkou provazu a to v rozpětí od sedmi do devíti metrů, který je přeložený na půl. Standardně je nejvíce užívána délka 8 metrů. Výjimkou jsou pouze hojojutsu zejména techniky na přemožení protivníka, kde se využívá kratšího provazu, případně využití u některých technik tzv. „cheat rope,“ což je v podstatě krátký provaz, který pouze zakončuje nějaké komplexní vázání a jeho jediným účelem je, aby byl provaz využit zcela nebo nepřebýval příliš dlouhý konec a pak některé speciální druhy jako je kokosový provaz, ale na ten přijde ještě řeč v části o materiálech.
Výrazně jinak je tomu u západní bondáže a vzhledové (fusion) bondáže, tahle pojetí vázání používají poměrně velkou škálu délek provazů od jednoho metru po délky v řádech desítek metrů, ty využívá většinou právě vzhledová bondáž, kdy cílem je dosáhnout co nejestetičtějšího vzhledu celého vázání. V případě západní bondáže často délky provazů odpovídají účelům a jednotlivým částem bondáže jako takové. Postupem času případně budu toto téma doplňovat o nové a nové poznatky.
Materiály, vlastnosti a jejich využití
Budu postupovat podle vlastních preferencí od těch nejoblíbenějších po ty které již dnes ani nevyhledávám. Jinými slovy zcela to bude vypadat jako reklama na jutové provazy, ale není rozhodně úmyslná a nezastírám, že je to můj naprosto nejpreferovanější materiál vůbec.
- Juta – jutové provazy jsou jedním z nejtradičnějších materiálů obecně. Vyniká nejen svou lehkostí, ale také strukturou a odolností nejen vůči bakteriím, ale i různým dalším vlivům. Vzhledem k váze má velmi vysokou pevnost a strukturou je tak nějak pocitově vyvážením mezi absolutně hebkým provazem a provazem, který lehce „kouše“ a dává najevo svou přítomnost na kůži. Asi nejvíce vyhledávaný materiál a to zejména v japonském způsobu vázání. Existují různá provedení, většinou v japonském způsobu vázání se využívá délka okolo osmi metrů a průměr provazu nejběžnější jsou 5, 5,5 a 6 mm , ale občas některé techniky využívají i průměr 4 mm případně u těžších modelek či modelů dojde na využití třeba 7 mm silného provazu. Větší průměry téměř nemá smysl používat už jen díky tomu, že veškeré uzly nabývají exponenciálně na objemu a to není žádoucí. Jedna z nevýhod tohoto materiálu je při kontaktu s vodou. Přírodní vlákno saje a může trochu nabobtnat a v tu chvíli je rozvázání téměř na hranici nemožného. Co vlastní využití zejména na začátku trochu ztěžuje je, že při zpracování juty se využívá petrolej a ten je třeba z provazů nejdříve dostat a nahradit jej ideálně tsubaki olejem (kamélie skalní), zejména aby se zabránilo nežádoucím kožním reakcím při kontaktu petroleje s pokožkou. Desinfekce, praní a následná péče není až tak složitá a přestože jde o přírodní materiál vyžadující trochu pozornosti, není to až tak hrozné. Takže fámám typu, že je strašně náročná údržba nevěřte, říkají to pouze ti, kteří jsou líní se o provazy postarat. Mezi jutovými provazy jsou velké rozdíly i co se týče vlastností a konstrukce. Pro základní orientaci uvedu krom průměru ještě strmost stočení (twist). Provazy se strmějším stočením se zdají tvrdší a jsou více odolné vůči namáhání v ohybu a snesou i hrubější nebo méně opatrné zacházení, aniž by byly zásadně ohroženy na životnosti a pevnosti. Pro začínající je takový provaz velmi vhodný minimálně do doby, než proniknete do tajů péče o provazy a nebudete zatíženi starostmi jak si srovnat provaz s posunutým nebo nepravidelným twistem. Provazy s volnějším twistem jsou na pocit mnohem pohodlnější, provaz má tendenci se trochu zploštit, ale je velmi náchylný na namáhání v ohybu a na to je třeba dávat velký pozor, stejně tak vyžaduje pečlivější péči a kontrolu, aby nedošlo k narušení jeho struktury, rozpletení nebo dokonce nechtěnému přetržení při závěsu. Tomu, kdo si jako začátečník pořídí takový provaz hrozí, že mu provazy příliš dlouho nevydrží, pokud se o ně nebude umět starat a jeho začátky mu bude též víc komplikovat i tendence provazu k rozplétání. Myslím, že v situaci, kdy člověk na začátku neví co s rukama, má plnou hlavu starostí s technikou a pocity protějšku, si komplikovat začátek starostí o provaz úplně nechce.
- Len a konopí – jsou další tradiční přírodní materiály, které si jsou svými vlastnostmi velmi podobné a blíží se k vlastnostem jutového provazu. Dokonce len vykazuje i vyšší pevnost a proto se často ony materiály kombinují. Průměry provazů zůstávají stejné, oba materiály jsou o něco těžší, takže při dynamickém vázání provaz tolik nelétá a je s ním trochu horší manipulace. Oba materiály však mají celosvětově v komunitě velkou oblibu pro zejména svůj povrchový pocit na kůži, kdy jsou výrazně měkčí a jemnější. Na druhé straně jsou k jutě ještě o něco levnější důstojnou alternativou. Existují také různé konstrukce, ale většinou se díky měkkosti materiálu volnější stočení jako u juty nevyužívá.
- Kokosový provaz – jde v podstatě o velmi speciální materiál vyznačující se velmi hrubou kousavou strukturou, často využívaný spíše k prvkům tortury provazem, než jako běžné provazy určené ke skutečnému plnohodnotnému vázání. Většinou se využívají průměry okolo 3, 4 a 5 mm a některá specifická provedení jsou spletena tak, aby bylo možné jej i při vázání záměrně přetrhnout právě pro ten pocit a vjem. Prostě velmi krásně zlomyslná záležitost.
- Bavlněný provaz – velmi oblíbený materiál právě pro svou hebkost a příjemný pocit při kontaktu s pokožkou. Velkou nevýhodou materiálu je vysoká savost a to i například potu, což není zrovna příliš žádoucí a v některých provedeních spletení je hodně pružný. Pružnost provazu je jedna z doslova nežádoucích vlastností zejména u závěsných japonských technik, kde je celé vázání postaveno na solidní stabilní struktuře, která je odolná a správně rozkládá zatížení a v případě pružících provazů v podstatě doslova může ztratit onu strukturu a tím i bezpečnost. S takovým typem provazu je většinou velmi obtížné udržet i vlastní napětí provazu při celém procesu samotného vázání. U bavlněných provazů se lze setkat i s průměry 10, 12 a 15mm. Výhodou jsou sice nízké pořizovací náklady, ale rozhodně není celkově příliš vhodný pro techniky vyžadující pevný a stabilní provaz.
- Syntetický provaz – syntetických provazů je několik druhů lišící se materiály i provedením. Pro účely vázání se vždy bavíme o provazu bez jádra, u výrobců často označovaných slovem šňůra. Tyto provazy jsou velmi oblíbené pro svou barevnost, relativně velmi snadnou údržbu, ale nikoli už tak pro pocit na kůži, kdy mohou i při poměrně ne příliš rychlém tažení po kůži způsobit spáleninu. Tahle vlastnost je dána zejména hladkostí vláken a případně i vlastním spletením provazu, čím hladší povrch provazu tím hůře. Ve východním pojetí bondáže se využívá poměrně zřídka právě pro onu tendenci tvořit spáleniny na pokožce a také pro druhou nepříliš vítanou vlastnost a tou je snížení stability a tím i bezpečnosti uzlů a u některých způsobů vázání je často potřeba na toto brát ohled. Syntetické provazy také trochu více proprašují ne sice třeba tolik jako bavlna, ale i na to je třeba brát zřetel. Krom barevnosti je výhodou nízká pořizovací cena a snadná péče, respektive nejméně časově náročná. Nejčastěji se syntetické provazy využívají zejména v západní a vzhledové bondáži, případně při vázání přes latexové oblečení, které bývá často ošetřeno silikonovým olejem. Velkou oblíbenost má i při vázání ve vodě či při využití kožených pout.
Snad Vám tyhle informace alespoň trochu nastínily základní možnosti a přehled, co případně zvolit. V budoucnu k tomuto tématu přibydou i nějaké doplňující informace na téma konstrukce provazů, úpravy a údržby jutových provazů a také pár tipů, kde je pořídit či na koho se obrátit.