8 listopadu, 2018 Radek_Borg

O FetLife

Toto „povídání“ o tomto virtuálním prostoru vnímám spíše jako shrnutí svých vlastních osobních zkušeností a postřehů, ale třeba také někomu trochu pomůže v rozhodování, zda se tam jít podívat a zapojit se či nikoliv.

Ve zkratce by se o FetLife dalo říci, že je to takový úchylný facebook, respektive obdoba bez prudérních limitů a omezení, ale bylo by to velmi nepřesné označení tohoto virtuálního místa. Jde o sociální síť, která však nekopíruje veškeré zvyklosti konvenčních sociálních sítí a člověk, který nemá alespoň trochu povědomost o základech anglického jazyka, si ten prostor asi příliš neužije. Pokud však alespoň trochu vládnete základy angličtiny, otevřou se Vám dveře do velmi pestrého a zajímavého světa.

Nejde a nikdy nešlo o ideální virtuální svět a všude se najdou lidé, kteří nejsou vstřícní, mají postranní úmysly, jsou nepříjemní či jinak zlomyslní. Nevím, jakým způsobem toho tenhle projekt dosáhl, ale přesto vše prostor zvaný FetLife neztrácí pro mě na jisté noblese a úrovni. Netuším, zda to způsobuje přirozená selekce alespoň částečné orientace v anglickém jazyce, ale subjektivně na mě působí velmi pozitivně.

Samozřejmě, že neslušní jedinci s různými, ne zrovna příliš čistými, úmysly se najdou všude, ale tady kupodivu nejsou trpěni zcela bez odezvy a většinou jim okolí dá velmi rychle najevo, že by měli své počínání zvážit nebo raději odejít.

Jako každá sociální síť je FetLife i zdrojem obrovského množství informací o všem možném úchylném od provazů po bič, jak ryze praktického charakteru, až po filozoficko-duchovní pohled na věci nevšední. Nejen v diskuzích, ale i tematických článcích lze najít nejednu inspiraci či podnět k zamyšlení. Pak velmi příjemným překvapením je třeba to, že Vás osloví článek na téma, o které se zajímáte. Od člověka, který je někde na druhém konci světa a jehož mateřský jazyk i národní kultura jeho země je až neuvěřitelně odlišná a přesto myšlenky, které vyjádřil, se Vás hluboce dotknou.

Právě v nedávné době proběhlo komunitou na FetLife několik různých afér a ukázalo se, že principy sociální sítě fungují všude stejně. Nicméně co si mohu pochvalovat, respektive se mi líbí je postoj provozovatelů a tvůrců tohoto prostředí, který striktně zakazuje kohokoli veřejně obviňovat a brát si komunitu jako nástroj poroty, soudu i kata. Považuji za to jediný rozumný přístup, zvláště pak při věcech tak závažných jako je nekonsenzuální chování ve formě znásilnění apod., kdy by takové věci měly řešit soudy a zejména zúčastnění a ne aby se mezi události dvou lidí pletli jiní, kteří se s nimi ani v dané době neznali. Neznamená to lhostejný přístup k takovým věcem, ale správný a účinný způsob jak donutit lidi, aby řešili takové citlivé věci správnou a regulérní cestou a ne formou křivých obviňování, domněnek a poškozování pověsti.

Nečekejte ideální prostředí, ale prostor přinášející velmi rozumná pravidla a obrovskou nálož inspirace z opravdu celého světa. Tak stejně nelze očekávat, že prostředí bude v brzké době počeštěno, ale i tady se česká komunita rozvíjí a je nás čím dál více. Tak kdo se rozhodl toto prostředí prozkoumat, stačí kliknout na obrázek pod textem.