Před nějakým časem jsem na internetu našel jedno velmi stručně zpracované sdělení, které se týkalo zásad válečníka, samuraje chcete-li.
Znělo takto: kód 753
7 virtues of a warrior
– Rectitude
– Courage
– Benevolence
– Politeness / Property
– Honesty /Sicerity
– Loyalty
5 keys to health
– Rational nutrition
– Sensible exercise
– Efficient rest
– Proper hygiene
– Positive attitude
3 states of mind
– Zanshin – Alertness, Awareness
– Mushin – Clear mind
– Fudoshin – Emotional balance
Nejsem autorem tohoto pojetí, ale rád bych se podělil o to co mi tohle tak jednoduché a silné sdělení přineslo a přináší i nadále. Možná by někdo řekl, že to je jen sdělení o tom, aby byl člověk zdravý duševně i psychicky a byl vlídný vůči svému okolí. Pokud k tomuto dojdete, přečtěte si to ještě několikrát a zkuste se zastavit a popřemýšlet zda s něčím nenajdete podobnost ve svém reálném životě. Třeba jen položit si tak prostou otázku jako je „Kolik z těchto zásad plním a dodržuji?“
Přiznám se, dlouho mi tento text nedal spát, neustále mě něco nutilo přemýšlet nad jeho významem a to i přesto, že grafika v podobě samurajského válečníka byla jasná. Postupem času a obzvláště jakmile jsem začal předávat svoje vědomosti okolo vázání dál a viděl na ostatních různá pojetí, přístupy stejně jako různé sny a touhy začal jsem vidět i něco jiného. Některým se dařilo lépe některým hůře, každý se rozvíjel svou rychlostí. To je přirozené si řeknete. Mě v tu chvíli zaujalo to, co jim nejvíce brání si třeba splnit nějaké přání či touhu. Ve většině případů to je vždy touha po něčem co působí až nedosažitelně z pohledu začátečníka.
Pak se mi spojil další význam tohoto sdělení – největší překážkou byla změna pohledu místo akceptovat něco jako nedosažitelné změnit na to co pro to udělat aby to bylo možné.
Výše zmíněná doporučení to přesně vystihují, málokdo se jich drží, a proto se potkáváme s těžkostmi. Pár příkladů: problém velkého nepohodlí z pozice rukou za zády versus kancelářská práce a nedostatek pohybu – příčina nejsme zvyklí nebo zapomínáme se více starat o své zdraví, nepříjemné nevyžádané prožitky při vázání a hře versus příliš zaměstnaná mysl stresem z práce a všedními starostmi – neuvolňujeme svou mysl a tak si kazíme vlastní prožitek. Příkladů bych mohl uvést mnoho, ale ten primární význam, který mě tento text přinesl je, že čím lépe se staráme o sebe a o partnera a čím víc se držíme takových rad, jsou všechny prožitky mnohem intenzivnější, hlubší a hodnotnější pro nás samé.
Po několika přečteních jsem si uvědomil, že každý z nás přesně vnitřně ví, kde jsou ty rezervy, kde by mohl přidat, aby si udělal věci snazší nejen pro sebe.
Umět rozlišit to co člověku komplikuje třeba právě to, čím se chce bavit, akceptovat to a najít vůli a ty věci změnit je velký dar. To je pravý důvod proč dva lidi téměř bez znalostí si s jedním provazem dokáží prožít velmi intenzivní okamžik v porovnání i s nějakou několik desítek minut trvající sofistikovanou technikou. Rozdíl je v jediném umět otevřít svou mysl, změnit úhel pohledu a adaptovat se. Přitom jádro všeho je pouze v jediné věci být vůči sobě zodpovědný a tím zodpovědnější i ke svému okolí.
Možná jste čekali nějaké hlubokomyslné zamyšlení nad vztahem k provazu a vázání, ale faktem je, že ta zodpovědnost vůči sobě sahá do všech myslitelných koutů našeho života. Důvodem proč jsem toto svoje „zamyšlení“ tady zveřejnil je, zda si zkusíte sami položit otázku, co mi přinese to, když budu zdravější, když se budu více řídit těmi doporučeními.