8 listopadu, 2018 Radek_Borg

Co s sebou na vázací workshop

Poměrně často se setkávám s dotazy co s sebou na workshop, jak se připravit, zda něco umět apod. Přesto, že většina organizátorů má vždy v popisu svých akcí co s sebou a jak se nachystat, přece jen zkusím být trochu nápomocen body níže spolu s drobným komentářem. Případně postupně budu připisovat věci, které třeba nejsou bytostně důležité, ale mohou člověku v lecčem ulehčit život.

 

  1. Přečíst si pozorně podmínky a propozice akce, na kterou se chcete přihlásitnejen, že není  „trapnějšího“ pocitu než to, když zapomenete, co máte napsáno přímo v popisu akce, ale stejně tak se může stát, že Vám to může znemožnit se plně zúčastnit. Stejnou pozornost věnujte také úrovni zkušeností, pro kterou je akce vypsána, pokud si nejste jisti, ptejte se organizátora akce dopředu. Rozhodně jej tím nebudete obtěžovat, naopak pomůžete mu a vyhnete se třeba nechtěnému zklamání. Stejně tak to platí o významu a tématu akce. Pokud jde o akci pro začátečníky a není uvedeno v podmínkách akce nic jiného, tak co se týče dovedností, nemusíte umět vůbec NIC a rozhodně se za to nemusíte ani stydět. Žádný učený z nebe nespadl.
  2. Oblečení – na většině akcí (zatím jsem nevěděl o žádné, kde by možnost nebyla) je možné se převléci. Oblečení by mělo být vždy pohodlné, pro modelky rozhodně lépe trochu upnutější než příliš volné. Specifickou kapitolou jsou podprsenky. Volte rozhodně bez kostic, sportovní, případně žádnou. Důvod je jednoduchý zejména při hrudních úvazech dokážou ony kostice silně umocnit diskomfort a působit i poměrně velikou bolest. Bolest, která rozhodně není žádoucí ani příjemná. Pro chladnější období rozhodně doporučuji s sebou vzít i třeba nějakou deku či přehoz pro modelku, aby zbytečně neprochladla, může se stát, že bude delší dobu při vázání více statická, tak to pak zejména v přestávkách přijde vhod.
  3. Informace o zdravotním stavutím není myšleno, abyste měli sebou nějaké potvrzení od lékaře, ale abyste byli schopni říci svému protějšku, na co by si měl dát pozor, případně říci i organizátorovi, o co kráčí, aby mohl adekvátně jednat v případě nějaké nepředvídané události. V tomto bodě jde zejména o bezpečnost a informování někoho, kdo v případě, že se Vám udělá z nepředvídaného důvodu špatně a nebudete moci komunikovat, bude informovat zdravotníky o Vašem stavu.
  4. Nezapomenout léky – Důležitá věc pro ty, co berou pravidelně léky si je nezapomenout, opět platí pravidlo mít u sebe vše, co je spojeno s jakoukoli chorobou kterou trpíte. Je úplně jedno, zda jde o alergii, astma, či prášky na srdce či poruchu krevního oběhu. Dobrý je též zdroj hořčíku, který napomáhá regeneraci nervového systému. Samozřejmě pokud někdo bere antibiotika a je nemocen, tak by účast na workshopu neměl pokoušet. Častým neduhem bývá třeba nízký krevní tlak apod.  Zásadní věc: nestyďte se o těchto věcech mluvit jen proto, že jsou pro Vás intimní či jste stydliví, jde o Vaše zdraví.
  5. Jídlo a pití – Opět platí se informovat o zázemí prostor u organizátora akce, standardně platí vzít si s sebou dostatek tekutin, jako byste šli sportovat a pokud jde o celodenní akci i dostatek jídla, případně využít možnosti v místě pokud jsou. Tak stejně je dobré mít po ruce něco sladkého na doplnění rychlého cukru a to nejen pro modelky, ale i vázající. Může se stát, že neodhadnete náročnost workshopu a prostě ten cukr bude třeba. Káva či energetické nápoje nejsou úplně nejlepším řešením, ale pro udržení pozornosti jsou většinou schopny vypomoci. Rozhodně je dobré přijít najezený a dobře hydratovaný, dělat něco nalačno a ve stresu je zbytečně nepříjemné a navíc si to pak ani příliš neužijete.
  6. Podložku – Zajímejte se, zda jsou v prostorách k dispozici cvičební žíněnky či podložky, ale vzít sebou karimatku či obdobné cvičební žíněnky úplně na škodu není nikdy, jsou lehké a vcelku snadno se přenáší.
  7. Něco na poznámky – Přece jen není na škodu si brát s sebou i něco na psaní a na poznámky. Někdo by řekl proč, vždyť mám mobil. No může se stát, že nebude možnost focení či pořizování jakýchkoli záznamů a někdy i heslovité poznámky dokáží leccos člověku připomenout, případně jej navést k tomu, na co si třeba má dávat pozor. Často zazní i různé praktické rady a zkušenosti, které si prostě nemáte šanci všechny zapamatovat.
  8. Provazy Pokud jdete na workshop v japonském stylu vázání, ať už se tomu říká shibari nebo kinbaku případně i technik hojojutsu. Budete potřebovat: Většinou nutné minimum jsou čtyři provazy 7,5, 8 nebo 9 m délky trochu odvisí od fyzických rozměrů modelky, nejpoužívanější jsou v délce 8m. Všechny provazy jsou stejně dlouhé. Materiál ideálně juta nebo len či konopí. Rozhodně je lepší si rovnou pořídit sadu 8 provazů. S tou si většinou vystačíte dostatečně dlouho i na dost složitá vázání. Postupem zkušeností se pak většinou stává, že potřebujete k dispozici 12 – 16 provazů. To jen pro představu, kam Vaše potřeba může zajít a zbytečně Vás v rozvoji a studiích nebrzdila absence dostatku provazů.
  9. Bezpečnostní nůžky – Samozřejmě je nejlepší když je nikdy nebudete potřebovat, avšak je nutné něco takového mít. Řekl bych, že ideální volbou jsou bezpečnostní nůžky používané například ve zdravotnictví. Důležité jsou však obecně vlastnosti jako žádné ostré hrany a snadný přístup za jakékoli situace, čili ideálně na provázku u pasu apod. Důvod je velmi jednoduchý, jde opravdu o věc pro použití v nouzových situacích, a proto také nesmí mít ostré hrany, v těchto situacích pracuje často i panika právě proti přesnosti pohybu ruky, která ty nůžky či nůž drží a jde v tu chvíli opravdu o vteřiny a vyproštění, nikoli zhoršení situace. Rozhodně je lépe raději střihnout i sebedražší provazy než někomu způsobit újmu na zdraví.